BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

droga ewakuacyjna - znakWykorzystywanie znaków ewakuacyjnych jest uwarunkowane polskim prawem w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Nawet nie  masz świadomości, w jakich miejscach możesz je spotkać. Wystarczy, że jednego dnia spróbujesz zwrócić uwagę na to, co  znajduje się wokół Ciebie. Czy zastanawiałeś się wtedy,  jaka by była Twoja reakcja, gdyby nagle wybuchł pożar? W miejscach, gdzie  znajduje się  bardzo dużo ludzi zazwyczaj górę bierze panika w sytuacjach  niebezpiecznych. Znaki ewakuacyjne są właśnie po to, żeby zapobiec  zbiorowej ucieczce z miejsca, które  jest niebezpieczne.

Chaos,  okrzyki i dezorientacja to najczęstsze  wyniki niezwracania na znaki ewakuacyjne. A wystarczy się  obejrzeć,  gdyż one są wszędzie. Ich zadaniem jest wskazanie drogi ewakuacyjnej  albo przeciwpożarowej i wyróżniamy ich trzy  rodzaje: fotoluminescencyjne, podświetlane  a także fotoluminescencyjne i podświetlane.

Polskie normy i zasady dokładnie określają  metody montowania znaków ewakuacyjnych. W przypadku oznakowania miejsca wyjścia znak  musi się  używać do oznakowania drzwi,  ogradzających drogę ewakuacji, takich jak: znak wyjścia ewakuacyjne z pomieszczeń, wyjścia prowadzące z budynku, innego obiektu budowlanego – na zewnątrz, wyjścia prowadzące do innej strefy pożarowej, wyjścia prowadzącego przez przedsionek. Jeśli bezpieczeństwo jest dla Ciebie  bardzo ważne to spróbuj następnym razem sprawdzić, czy rozpoznajesz znaki ewakuacyjne i czy  jesteś w stanie się do nich  dostosować. Jest to niezwykle ważne dla Twojego bezpieczeństwa, czyli zdrowia i życia, które  nie ma swojej ceny.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Znaki ewakuacyjne, 5.0 out of 5 based on 2 ratings