BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Sprzedaż mieszkania wielu osobom wydaje się prosta, a na pewno już nie czasochłonna. Jednak realia są zupełnie inne, ponieważ każda sprzedaż jest uzależniona od wielu czynników, które decydować będą o tym kiedy i przede wszystkim za ile sprzedamy swoje mieszkanie. Pierwszą kwestią zawsze jest stan mieszkania oraz miejsce jego położenia. Jeżeli posiadamy nieruchomość, która jest świeżo po remoncie oraz wygląda świeżo i atrakcyjnie, nasze szanse na sprzedaż są znacznie większe. Często zdarza się tak, że w przypadku mieszkań, które od lat nie były odświeżane, znacznie bardziej będzie opłacał się remont, niż sprzedaż po niższej cenie. Powinniśmy wtedy potraktować odświeżenie mieszkania, jako inwestycję w jego przyszłą sprzedaż. Również dzielnica ma istotny wpływ na zbycie mieszkania.

Jak sprzedać mieszkanie?Przed sprzedażą mieszkania, można również spróbować zrobić tzw. Home Staging

Miesiącami nie możesz sprzedać mieszkania, tymczasem pieniądze są potrzebne – na wykończenie domu, na spłatę innych zobowiązań, na zakup większego lokum. Dodajesz kolejne ogłoszenia, ale telefon milczy… Możesz sobie pomóc. Profesjonalnie przygotować nieruchomość do sprzedaży – skorzystać z usług bądź samodzielnie zająć się… home stagingiem.

Według Metrohouse & Partnerzy średni czas sprzedaży mieszkania w Trójmieście był w 2012 roku najdłuższy w kraju. Wynosił 140 dni w Gdańsku, 151 dni w Gdyni i 171 dni w Sopocie. To prawie pół roku. Bardzo często pół roku strat. A pośrednicy podkreślają, że ten czas często jest znacznie dłuższy – więcej http://dom.trojmiasto.pl/Home-staging-Przygotuj-nieruchomosc-do-sprzedazy-n68448.html

Najbardziej liczą się miejsca, gdzie mamy dostęp do placówek szkolnych, przystanków, przychodni, marketów itp. Jeżeli natomiast nasze mieszkanie znajduje się w miejscu, które powszechnie uważa się za niebezpieczne, możemy mieć duży problem z jego sprzedaniem. Na pewno uzyskamy też niszą cenę, niż za ten sam metraż i standard w spokojnej i przyjaznej okolicy.

W tym temacie istotny jest również sposób sprzedaży mieszkania. Najwygodniejszym na pewno jest skorzystanie z biura nieruchomości, należy jednak pamiętać, że będziemy musieli za taką usługę zapłacić określoną z góry prowizję. Jeżeli nie chcemy tego robić pozostaje nam jedynie rozpowszechnianie informacji na temat wolnego mieszkania wśród znajomych. Dobrym sposobem może być również zamieszczenie ogłoszenia w Internecie. Nie brakuje stron z ogłoszeniami, gdzie możemy dokładnie opisać nasze mieszkanie, dodając zdjęcia oraz sugerując cenę.

Wtedy jednak będziemy zobowiązani do spotkań z potencjalnymi klientami oraz dopilnowania wszelkich formalności. Jeżeli znajdziemy kupca, zawsze należy pamiętać o umowie przedwstępnej oraz opłatach związanych z notariuszem. Istotną kwestią jest również uregulowanie podatku związanego ze sprzedażą, który w Polsce wynosi 19%.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Sprzedaż mieszkania od zaraz? Nie tak prędko!, 5.0 out of 5 based on 1 rating