BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Kiedy stajemy przed wyborem naszego przyszłego miejsca zamieszkania, musimy dobrze zastanowić się nad tym, czy chcemy mieszkać w mieszkaniu, czy jednak bardziej marzy nam się własny, prywatny dom. Obie możliwości są dobrym wyborem i najczęściej ich wybór uzależniony jest od środków jakie posiadamy oraz osobistych preferencji.

wymarzony domFaktem jest, że coraz więcej osób postanawia opuścić miasto i osiedlić się na wsi, wraz z altaną, ogrodem oraz werandą. Na pewno mieszkanie w prywatnym domu daje więcej możliwości niż mieszkanie, nic więc dziwnego, że staje się to coraz bardziej popularne. Jak więc przewidzieć koszty budowy swojego domu? Czy oferty, które można spotkać w sieci są faktycznymi kosztami postawienia nowego budynku?

Czy to się opłaca?

Przyjęło się, że koszt budowy parterowego domu z poddaszem, na którym można urządzić dodatkowe pomieszczania mieszkalne o metrażu ok. 80 m2 to ok. 200 000zł. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie będą to jedyne koszty. Przede wszystkim wszystko zależy od tego, czy posiadamy już działkę, na której chcemy postawić swój przyszły dom oraz pozwolenie na budowę. Tutaj kwestie finansowe będą uzależnione od wielkości działki, jej położenia itp. Również pozwolenia na budowę nie uzyskamy za darmo. Kolejny etap to projekt domu, który będzie nas kosztował średnio ok.1000zł. Również orientacyjne koszty budowy domu są bardzo dosłownie orientacyjne. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że najczęściej trzeba pomnożyć je przez dwa. Jest to wypadkowa bardzo wielu konkretnych czynników od kosztu materiałów, aż po problemy zupełnie niezależne od nas. No i oczywiście wykończenie domu oraz jego wyposażenie. Czasem wszystkie środki, jakie trzeba przeznaczyć na budowę domu, aż do momentu wprowadzenia się znacznie przewyższają wyliczenia sprzed budowy domu. Należy się z tym liczyć, aby nie okazało się, że nie mamy już dodatkowych funduszy, a dom nie nadaje się do zamieszkania. Zawsze należy mieć na uwadze dodatkowe wydatki oraz ewentualne problemy, które mogą znacznie wydłużyć czas do naszej przeprowadzki do wymarzonego domu. Przed budową własnego domu, należy pomyśleć wcześniej i zastanowić się czy nie lepiej kupić mieszkanie.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)