BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

W momencie, kiedy sytuacja na rynku mieszkaniowym staje się trudna, wielu potencjalnych kupców woli szukać swojego wymarzonego mieszkania na rynku wtórnym. Taka decyzja ma oczywiście zarówno swoje zalety, jak i wady. Na pewno wśród zalet możemy wymienić cenę oraz fakt, że mieszkanie najczęściej jest gotowe do zamieszkania „od ręki”. Nie zawsze mamy czas oraz ochotę czekać na budowę nowego mieszkania oraz urządzanie go od podstaw. W większych miastach nie ma żadnego problemu ze znalezieniem mieszkania, jakie nas interesuje.

Wystarczy określić jego stan, metraż, ilość pomieszczeń oraz okolicę. Jeżeli skorzystamy z pośrednictwa biura nieruchomości na pewno zostaną nam przedstawione odpowiednie możliwości.

Przyjrzyj się księdze wieczystej

mieszkanie z rynku wtornegoJeżeli wybraliśmy już mieszkanie, którego właścicielami chcemy zostać należy bezwzględnie sprawdzić księgę wieczystą danego mieszkania. To właśnie tam znajdziemy informacje na temat tego, czy mieszkanie nie jest obciążone, nie jest związane z lukami prawnymi lub czy posiada jeszcze innego właściciela. Coraz częściej potencjalni kupcy nie sprawdzają tego rodzaju danych, co może doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych konsekwencji. Warto również zainteresować się tym, czy obecny właściciel posiada własną działalność gospodarczą.

Wbrew pozorom ta nic nie znacząca informacja może być kluczowa dla naszego przyszłego mieszkania, ponieważ może ono wchodzić w skład majątku trwałego firmy. Pamiętajmy też o tym, żeby dopilnować obowiązku wymeldowania wszystkich osób, które posiadały meldunek w mieszkaniu. Czasem zdarza się, że w sprzedawanym lokalu zameldowani są byli właściciele lub lokatorzy. Jeżeli więc nie chcemy, aby pewnego dnia pojawił się w naszym mieszkaniu obcy człowiek z zamiarem zamieszkania w miejscu swojego zameldowania, musimy o tym pamiętać.

Jeżeli dopilnujemy wszystkich formalności wszystko powinno być w porządku. Jednak w związku z wieloma oszustwami w przypadku prywatnych właścicieli sprzedających swoje mieszkania, warto czasem skorzystać jednak z biura nieruchomości, nawet za cenę narzuconej nam prowizji.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Kupując używane mieszkanie, 5.0 out of 5 based on 1 rating