BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Mieszkanie kupuje się najczęściej tylko raz w życiu, ale nie oznacza to, że znalezienie wymarzonego lokum jest prostym zadaniem. Warto więc jak najdokładniej określić swoje preferencje co do jego wielkości czy lokalizacji, by uniknąć późniejszego rozczarowania. Istotny jest również rynek, z którego chcemy zakupić nieruchomość – czy ma być on pierwotny czy też wtórny.

Kącik ciasny, ale własny

Zakup mieszkania uzależniamy zazwyczaj od jego ceny. Inne czynniki są dla nas z reguły mniej ważne. Pamiętajmy jednak, że cena nie powinna być jedynym aspektem, na który zwracamy uwagę. Zdarza się, że najtańsze mieszkania są zadłużone, w fatalnym stanie technicznym lub w kiepskich lokalizacjach.

Ponadto określmy jasno cel zakupu mieszkania. Lokum dla osoby samotnej nie musi być tak przestronne, jak dla młodego małżeństwa, które ma w planach szybkie powiększenie rodziny. Podczas gdy singiel będzie czuł się dobrze w kawalerce lub małym dwupokojowym mieszkaniu, rodzina z dziećmi będzie potrzebować więcej miejsca do spania, zabaw, nauki oraz odpoczynku. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja. Jeśli jest ono położone poza miastem lub na jego obrzeżach, musimy pamiętać, że by dojechać do centrum miasta, będziemy zmuszeni do korzystania z komunikacji publicznej lub z własnego samochodu, co wiążę się ze sporymi kosztami. W zamian możemy mieć jednak pewność, że zamieszkamy w cichszej i spokojniejszej okolicy. Mieszkania w centrum znajdują się natomiast w bliskiej odległości od sklepów, szkół i przedszkoli, ale lokalizacje takie narażają nas na większy hałas i zanieczyszczenia.

W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, wybierzmy dewelopera o ugruntowanej pozycji na rynku, np. spółkę Pajo. Da nam to gwarancję, że nie zostaniemy oszukani. Nieuczciwy deweloper może bowiem wziąć od nas zaliczkę na poczet zakupu mieszkania i nigdy nie oddać go nam w użytkowanie.

Formalności

Zakup mieszkania poprzedza wiele formalności, jednak nie sposób ich pominąć. Pamiętajmy, by nigdy nie wpłacać zaliczki deweloperowi lub osobie prywatnej bez udokumentowania tego na piśmie. W przeciwnym razie możemy narazić się na stratę, jeśli umowa kupna nieruchomości nie dojdzie do skutku. Jeśli mieszkanie jest z rynku wtórnego, sprawdźmy jego stan prawny i techniczny oraz sporządźmy protokoły przekazania kluczy i liczników. W razie jakichkolwiek niejasności skorzystajmy z pomocy prawnika, który rozwieje nasze wątpliwości lub pomoże w uregulowaniu zaległości w czynszu czy spłacie hipoteki.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie?, 5.0 out of 5 based on 1 rating