BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Wbrew pozorom czyszczenie płytek po fugowaniu może okazać się znacznie trudniejsze niż nam się pierwotnie wydawało. Jeśli masz w planach samodzielne ułożenie kafli zapoznaj się z informacjami zawartymi w poniższym artykule. Na pewno zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu, energii ale też nerwów i pieniędzy.

Czyszczenie płytek po fugowaniu rozpoczynamy już po upływie ok. 15-30 min od nałożenia spoin. Lekko przyschniętą fugę zmywamy wilgotną gąbką lub pacą z gąbką. Należy je często moczyć i płukać, a następnie dobrze wyciskać. Kierunek zmywania powinien być ukośny względem układu fug. Uważaj przy tym, aby nie doszło do wymycia górnej powierzchni spoin. Powierzchnię płytek ostatecznie czyścimy po około godzinie od nałożenia fug (należy się tutaj stosować do zaleceń producenta masy spoinowej). Wycieramy je wilgotną gąbką, a następnie polerujemy miękką szmatką np. flanelową.

Przeprowadź test!

Warto wiedzieć, że nie ze wszystkich płytek usuwanie resztek spoin będzie przebiegało tak prosto i bezproblemowo. Niektóre kafle (szczególnie nieszkliwione) odbarwiają się pod wpływem pigmentów zawartych w masie spoinowej. Dobrze jest więc przeprowadzić wcześniej test na skrawku płytki, która pozostała nam niewykorzystana. Jeśli jej powierzchnia po zmyciu masy spoinowej pozostanie zabarwiona należy bardzo starannie fugować takie kafle i zmyć fugę tak szybko, jak to możliwe. Pomocne okazuje się również zabezpieczenie płytek specjalnymi środkami służącymi do tego celu. Aby zminimalizować ryzyko powstania smug możemy również wybrać fugę o odcieniu zbliżonym do koloru kafli.

Co jeśli fuga nie została zmyta na czas?

Przy usuwaniu nadmiary masy spoinowej z kafli zawsze należy stosować się do zaleceń jej producenta – znajdziemy je na opakowaniu produktu. Jeśli mimo wszystko na powierzchni płytki pozostaną zabrudzenia, których nie da się usunąć warto sięgnąć po specjalne preparaty na bazie kwasów nieorganicznych.

Pamiętaj, że tylko odpowiednio wyczyszczone płytki będą się dobrze prezentować i upiększać Twoje wnętrze.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
Czyszczenie płytek po fugowaniu, 3.0 out of 5 based on 2 ratings