BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Płytki gresowe to płytki o dużej wytrzymałości, płytki twarde i odporne na ścieranie. Na rynku dostępne są różne rodzaje gresu: naturalny, polerowany lub szkliwiony.

To co wyróżnia płytki gresowe to nierówna, porowata powierzchnia, która powstała w procesie szlifowania oraz polerowania. Płytki gresowe cechuje także niewielka nasiąkliwość. Ze względu na swoje właściwości płytki gresowe często wykorzystuje się na tarasie czy balkonie, ale równie dobrze sprawdzą się także we wnętrzu domu czy mieszkania.

Pierwsze czyszczenie płytek gresowych jest niezwykle ważne. Trzeba zastosować specjalne preparaty o lekko kwaśnym odczynie, które pozwolą na całkowite usunięcie pozostałości po kleju czy fugach.

Potem niezwykle ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja gresu. Najłatwiej czyści się gres szkliwiony, właściwie w taki sam sposób jak płytki ceramiczne. Wystarczy użyć wilgotnej szmatki namoczonej w wodzie z płynem do czyszczenia lub w samej wodzie. Energicznie przecieramy płytki co pozwala zachować ładny wygląd i błyszczącą powierzchnię.

plytki gresoweGres polerowany także można czyścić przy użyciu szmatki, nasączonej w zwykłym detergencie rozcieńczonym w wodzie. Najlepiej sprawdzą się te z dodatkiem alkoholu. W przypadku gresu naturalnego konieczne jest używanie preparatów do czyszczenia powierzchni kamiennych. Przy czyszczeniu płytek gresowych ważne jest aby mop bądź szmatka były tylko lekko wilgotne a nie bardzo mokre – dzięki temu udaje się uniknąć nieestetycznych zacieków.

Przy mocnych zabrudzeniach jak np. plamy po kawie itp. konieczne jest usuwanie profesjonalnych preparatów – wywabiaczy plam. Nanosi się je w miejscu powstania plamy oraz na całą płytkę i zostawia na chwilę. Po kilku minutach preparat należy zmyć mokrą szmatką. Jeśli płytki gresowe ułożone zostały na balkonie czy tarasie konieczna jest także ich sezonowa impregnacja. Wykonuje się ją przy użyciu profesjonalnych preparatów, dostępnych na rynku. Dzięki temu płytki gresowe są odporne na różne warunki atmosferyczne, zachowują piękny i estetyczny wygląd.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Czym są płytki gresowe?, 5.0 out of 5 based on 1 rating