BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Kiedy uda nam się zaoszczędzić trochę gotówki, zaczynamy zastanawiać się, czy nie warto byłoby jej w jakiś sposób zainwestować. Coraz bardziej popularną formą inwestowania jest wykupywanie mieszkań pod wynajem. Jakie są korzyści płynące z tego rozwiązania i o czym trzeba pamiętać?

Czy to się opłaca?

Pierwsze pytanie, jakie pojawia się w głowie rozważającego zainwestowanie swoich pieniędzy to czy inwestowanie w mieszkanie na wynajem jest tego warte? Przede wszystkim, jeśli bierzemy kredyt, ta forma nie wymaga od nas wyłożenia dużej ilości gotówki. Kredyty hipoteczne należą do jednych z najtańszych rodzajów pożyczek. Ponadto nieruchomość przeznaczona na wynajem w dobry sposób zabezpiecza przed skutkami inflacji. Po przeznaczeniu swojego czasu na zakup mieszkania i wynajęciu go, pieniądze będą już w zasadzie same spływały na Twoje konto.

 

Nie trzeba się bać

Osoby z niewielkim doświadczeniem w tego typu inwestycjach często obawiają się tego rozwiązania. W ogólnym pojęciu branie kredytu jest czymś ostatecznym i nie jest opłacalne. Obawę wywołuje również nieznajomość zasad i brak czasu, a także przekonanie, że na rynku brak jest opłacalnych lokali. Często boimy się też, że źle dobrani lokatorzy zniszczą naszą własność. Wszystkie te argumenty bledną, jeśli poświęcimy wystarczająco dużo czasu na gruntowne przygotowanie.

 

Jak to zrobić

Warto zorientować się w rynku mieszkaniowym i poznać podstawowe zasady i akty prawne, których znajomość okaże się przydatna zarówno podczas starania się o kredyt, jak i w momencie podpisywania umowy z przyszłym najemcą. Poczytajmy dostępne publikacje i skorzystajmy z porad osób, które zajmują się inwestowaniem w nieruchomości. Znajdźmy też odpowiedni lokal, który chcemy zakupić. Warto przeznaczać na wynajem poszczególne pokoje, a nie całe mieszkanie – w ten sposób miesięczna opłata trafiająca na nasze konto będzie większa. Takie mieszkania są też atrakcyjne dla studentów. Nie zapominaj o kosztach potencjalnego remontu i bieżących napraw już po wynajmie – warto jest żyć w dobrym kontakcie ze swoimi najemcami. Jeśli nie chcesz robić wszystkiego sam, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów – pośredników finansowych na etapie starania się o kredyt lub agenta nieruchomości, który znajdzie Ci potencjalnych klientów.

Kupno mieszkania na wynajem do inwestycja, która może przynieść nam wiele korzyści. Wystarczy tylko uwierzyć we własne siły i działać z rozwagą.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

One Response so far.

  1. Hebergement web pisze:

    Ja wlasnie chcialabym kupic mieszkanie w bloku lepszego standardu, by wynajac ludziom 25+, ale nie wiem czy jest to dobry pomysl, bo celowac w rynek pierwotny.