BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Układanie parkietu nie jest czynnością łatwą do wykonania samodzielnie. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest zlecenie jej fachowcowi. Ułożoną posadzkę cyklinuje się, szpachluje, lakieruje bądź olejuje i wykańcza listwami przypodłogowymi czy cokołami.


Warto pamiętać, że jeśli do wykonania parkietu zostaną użyte różne gatunki drewna lub też będzie on miał skomplikowany wzór należy zakupić około 8%-10% więcej materiału. Dobrze jest też wcześniej zmierzyć ich wilgotność – powinna wynosić od 8 do 11%. Zbyt suche deszczułki (poniżej 6% wilgotności) powodują, że ułożona podłoga łatwo się deformuje. Takie drewno wchłania bowiem wilgoć z pomieszczenia czy podkładu i zwiększa swoją objętość, co negatywnie wpływa na właściwości naszej podłogi (dochodzi do wybrzuszenia i odklejania posadzki). Z kolei w przypadku zbyt dużej wilgotności deszczułki z pewnością skurczą się, co doprowadzi do powstania nieestetycznych szczelin.

Wzory

Aby uzyskać pożądany wzór możemy albo układać jeden rodzaj deszczułek ale w różny sposób, albo też różne rodzaje deszczułek (różniących się długością oraz szerokością). Najpopularniejszym obecnie wzorem parkietów jest tzw. jodełka. Uzyskuje się ją poprzez układanie klepek o jednakowych wymiarach pod kątem ok. 45° albo też prostopadle do sąsiadujących ścian. Innym często spotykanym wzorem jest też cegiełka, drabinka czy wzór koszykowy.

Klejenie parkietu

Należy bezwzględnie zadbać o to, aby podłoże do klejenia parkietu było suche, czyste a także posiadało odpowiednią przyczepność. Jeśli posiada jakieś ubytki należy je uzupełnić masami wyrównującymi. Dla wzmocnienia oraz wyrównania chłonności należy pokryć je specjalnym preparatem gruntującym. Drugą ważną kwestią jest właściwy dobór kleju, który przeznaczony jest do danego gatunku drewna oraz jest elastyczny.
Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednia temperatura przy układaniu parkietu. Nie powinna ona być niższa niż 15°C, a wilgotność powietrza wyższa niż 70%. Takie warunki należy utrzymać w pomieszczeniu również po zakończeniu wszelkich prac. Pamiętajmy też o właściwej wentylacji. Jej brak może spowodować powstanie szczelin i odkształceń. Z uwagi na naturalne odkształcenie klepek pod wpływem temperatury czy wilgoci parkiety drewniane układa się z dylatacją obwodową. Należy zachować odstęp o szerokości ok. 1-1,5 cm wokół ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych. Zostanie on zasłonięty później listwą przypodłogową w związku z tym nie będzie finalnie widoczna a przy okazji będzie możliwe ukrycie kabli od różnych sprzętów (grających, elektrycznych), głośników.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Abc układania parkietu, 5.0 out of 5 based on 1 rating