BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Wybór płytek na taras czy balkon to kwestia niezwykle istotna. Jeśli chcemy się cieszyć pięknym tarasem przez lata płytki muszą bowiem spełniać określone wymagania. Muszą być nie tylko estetyczne ale przede wszystkim trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Ale po kolei.

W miejscach takich jak taras czy balkon dobrze sprawdzą się płytki kamienne lub gresowe. Są one niezwykle trwałe, odporne na różne uszkodzenia i co ważne – na zmienne warunki atmosferyczne. Musimy bowiem pamiętać, że „podłoga” na tarasie czy balkonie będzie narażona nie tylko na deszcz, śnieg czy słońce, ale także na zmienne – bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury.

Jeśli płytki mają nam służyć przez lata podczas ich zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

1. Mrozoodporność – jest niezwykle ważna ponieważ w czasie zimy płytki będą narażone na działanie bardzo niskich temperatur. Należy wybierać płytki o niskiej porowatości, co gwarantuje, że woda nie będzie zamarzać w niewielkich szczelinach.

2. Antypoślizgowość – wartość ta oznacza jest symbolem R. Warto szukać płytek które posiadają antypoślizgowość na poziomie co najmniej R10. Można także wybrać płytki ze specjalnymi wypukłościami i żłobieniami, które dodatkowo zmniejszają ryzyko poślizgu. Należy jednak pamiętać o tym, że trudniej będzie je utrzymać w czystości.

3. Nasiąkliwość – im większa nasiąkliwość tym większe ryzyko, że płytki będą pękać. Dlatego na taras lub balkon należy wybierać płytki o poziomie nasiąkliwości nie więcej niż 3%

4. Ścieralność – na taras lub balkon najlepiej wybierać płytki o IV lub V klasie ścieralności.

Balkon lub taras to niezwykle wymagające pomieszczenia, a płytki jakie tam położymy muszą spełniać szereg warunków. Nie oznacza to jednak, że funkcjonalność musi wygrać z estetyką. Na rynku jest bardzo szeroki wybór płytek gresowych i kamiennych, które świetnie sprawdzą się na balkonie czy tarasie, a przy tym będą się pięknie prezentować. Trzeba jednak uważać – nie każdy rodzaj gresu będzie odpowiedni – na pewno niezbyt dobrym wyborem będzie gres szkliwiony. Lepiej sprawdzą się płytki nieszkliwione i niepolerowane.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Jakie płytki na taras?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings