BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Utrzymanie w czystości wykładzin i dywanów, mebli oraz tapicerki w aucie nie powinno stanowić większego problemu. Pod warunkiem, że robimy to systematycznie i przy użyciu odpowiednich sprzętów i środków.
Nie bez znaczenia jest także wybór metody czyszczenia, która uzależniona jest wielu czynników. Istotny jest zwłaszcza rodzaj czyszczonej powierzchni oraz stopień i rodzaj zabrudzenia.


urzadzeniaNajprostszy podział zabrudzeń dzieli je na te rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie, i rozpuszczalne chemicznie. Większość zabrudzeń zalicza się do grupy zabrudzeń nierozpuszczalnych. Najprostszym sposobem ich usuwania jest odkurzanie na sucho przy użyciu specjalnych maszyn. Ale popularne odkurzanie powinno być także pierwszym krokiem podejmowanym podczas późniejszego czyszczenia na mokro. Świetnie sprawdzają się maszyny wyposażone w wirujące szczotki, które mocniej docierają do zabrudzeń i usuwają je skuteczniej niż tradycyjne ssawki. Takie szczotki nie tylko skutecznie odrywają cząstki brudu, ale także szczotkują włosie w przypadku wykładzin czy dywanów.

Po odkurzeniu powierzchni można przystąpić do usuwania zanieczyszczeń ropuszczalnych. Najlepiej zrobić to również przy użyciu specjalnej maszyny oraz detergentu. W większości maszyny te pracują na ciepło co wpływa na większą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Wysoka temperatura wspomaga odrywanie się brudu od włókien tkaniny dzięki czemu łatwiej się ich pozbyć.

Przy tego typu czyszczeniu warto uważać na to jakie środki chemiczne wybieramy. Większość nie powinna w żaden sposób zniszczyć czyszczonych powierzchni, pod warunkiem, że używasz ich zgodnie z przeznaczeniem (płyny do dywanów gdy czyścimy dywany, inne płyny do czyszczenia tapicerki samochodowej itp). Dla pewności warto sprawdzić na wybranym kawałku powierzchni jak włókno reaguje na środek. Nie stosuj środków z chlorem które zniszczą i odbarwią tkaninę. Staraj się aby środek chemiczny był rozprowadzony równomiernie na całej, czyszczonej powierzchni.

Po czyszczeniu na mokro powierzchnia powinna przez jakiś czas „odpoczywać” i nie powinno się jej używać. Dobrze też przewietrzyć pomieszczenie – odpowiednia cyrkulacja powierzchni przyspieszy proces suszenia.
Urządzenia czyszczące jakie są dostępne na rynku świetnie sprawdzą się zarówno w warunkach domowych jak i profesjonalnych firmach czyszczących (tu urządzenia z większą ilością funkcji).

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Urządzenia do prania wykładzin i dywanów, 5.0 out of 5 based on 1 rating