BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Dla wielu osób zbycie nieruchomości to niemal czysty zysk. Należy jednak pamiętać zarówno o tym, że czasem trudno jest uzyskać kwotę, jaka nas interesuje, jak również o tym, że sprzedaż nieruchomości związana jest z zobowiązaniami finansowymi. O ile cena jaką możemy uzyskać jest zależna od wielu czynników takich jak: stan nieruchomości, metraż, położenie, infrastruktura okolicy itp., o tyle np. podatek od sprzedaży nieruchomości będzie z góry określonym procentem całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży. Warto pamiętać o tym, że przepisy w tej kwestii zmieniły się kilka lat temu, jeżeli więc sprzedajemy nieruchomość, którą nabyliśmy (w drodze kupna, spadku itp.) przed 1 stycznia 2007 roku będziemy zobowiązani do uiszczenia podatku dochodowego w wysokości 10% całej kwoty, jeżeli natomiast nabycie nieruchomości nastąpiło po tym okresie, zapłacimy podatek w wysokości 19% całej kwoty.

Jak uniknąć podatku?

Dość wysoki, bo aż 19% podatek może być jednak nieobowiązkowy w kilku przypadkach. Jedną z takich możliwości jest sytuacja, kiedy jako nabywcy nieruchomości, byliśmy w niej zameldowani przez okres 12 miesięcy przed dniem jej zbycia. Należy jednak pamiętać, że tzw. ulga meldunkowa obowiązuje w przypadku nieruchomości, które nabyliśmy w 2007 lub 2008 roku. Po tym okresie pojawiła się tzw. ulga mieszkaniowa, która pozwala na zniesienie lub zmniejszenie podatku dochodowego, jeżeli w przeciągu dwóch lat od nabycia nieruchomości uzyskane środki przeznaczymy na tzw. cele mieszkaniowe.

Może być to zarówno zakup mieszkania, budowa domu lub remont nieruchomości, której jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami. Warto zaznaczyć, że zeznanie podatkowe dotyczące zbycia mieszkania składamy najpóźniej do końca kwietnia w kolejnym roku, który nastąpił po roku w którym zbyliśmy nieruchomość. Zaznaczamy wtedy, że cała kwota uzyskana ze sprzedaży będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Jeżeli jednak nie wykorzystamy całości środków lub przeznaczymy je na zupełnie inne cele będziemy zobowiązani do zapłaty podatku. Dlatego też należy zachowywać wszystkie faktury, ponieważ będą one potrzebne do udowodnienia w urzędzie skarbowym naszych wydatków.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Podatek dochodowy przy sprzedaży mieszkania, 5.0 out of 5 based on 1 rating