BLOG InfoMieszkanie.pl

mieszkaniowe porady i wskazówki

Obecnie niewielu Polaków może pozwolić sobie na dowolny wybór miejsca zamieszkania, ponieważ najważniejszą przeszkodą jest po prostu zbyt duża rozpiętość pomiędzy zarobkami, a cenami mieszkań. Niewielu jest w stanie oszczędzać na swoje przyszłe lokum przez wiele lat, mieszkając w tym czasie np. u rodziców. Dlatego też wciąż na fali popularności znajdują się kredyty mieszkaniowe. Na pewno kredyt taki jest tańszy niż kredyt gotówkowy, ponieważ jego oprocentowanie jest znacznie niższe. Jak więc sprawić, aby bank przychylnie spojrzał na nasz wniosek kredytowy? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, ponieważ najpierw musimy znaleźć konkretne mieszkanie lub dom, który będziemy chcieli zakupić za środki uzyskane w drodze kredytu. Tym samym odpowiednio wcześnie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak wygląda nasza zdolność kredytowa oraz na jaką nieruchomość będzie nas stać.

Od czego zacząć?

kredyt na mieszkaniePrzede wszystkim musimy podpisać umowę przedwstępną, która zobowiązuje nas do wpłacenia zadatku na mieszkanie. Wysokość tej kwoty uzależniona będzie od ceny całej nieruchomości. Jeżeli korzystaliśmy z pośrednictwa biura nieruchomości również wtedy będziemy zobligowani do wpłacenia połowy prowizji. Następnie wszystkie dokumenty trafiają do banku, gdzie będą analizowane. Proces ten trwa różnie, czasem zdarza się, że jest to kilka tygodni, ale może się zdarzyć, że kredyt poczekamy nawet kilka miesięcy.

Dlatego warto wcześniej w banku dowiedzieć się jakie dokumenty będą nam konkretnie potrzebne. Najczęściej proces decyzji banku wydłuża się przez potrzebę uzupełnienia dokumentów. Zakup mieszkania (zwłaszcza z rynku wtórnego) łączy się również z opłatą taksy notarialnej, którą uiszcza się w momencie sporządzania aktu sprzedaży mieszkania. Najczęściej wynosi ona ok. 2 lub 3% całej kwoty i będziemy zmuszeni sfinansować ją ze swoich oszczędności, ponieważ żaden kredyt mieszkaniowy nie uwzględnia finansowania tego typu opłat. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że dopiero po spisaniu aktu notarialnego kredyt zostanie przelany na konto sprzedającego mieszkanie.

Jeśli już załatwisz wszelkie formalności, sprawdź fajne mieszkania na sprzedaż w Gdańsku.

VN:F [1.9.22_1171]
Wpis oceniam na:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak to z tymi kredytami jest, 5.0 out of 5 based on 1 rating